banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
Satrançta 7 Bin Kişilik “Büyük Türkiye Buluşması” Gerçekleşiyor
 q2a1526Türkiye'nin 81 ilinden 7 bin katılımcının buluştuğu Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları'nda 2 bin 810 sporcunun heyecan dolu mücadelesi başladı.

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından, Türkiye'de ve uluslararası arenada benzeri az görülmüş büyüklükte organize edilen ve ülkemizin 81 ilinden 7'den 77'ye 7 bin katılımcının buluştuğu Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları 21 Ocak 2018 tarihinde Antalya'da başladı.

Küçükler'de 2 bin 134, Yıldızlar'da 592 ve Emektarlar'da 84 olmak üzere toplam 2 bin 810 sporcunun altı gün boyunca mücadele edeceği şampiyonaların açılış töreni büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılış törenleri; sporcular, veliler, antrenörler, TSF yetkilileri, protokol üyeleri ve geniş bir basın ekibinin katılımıyla gerçekleşti.

TSF Başkanı Gülkız Tulay, şampiyonaların açılış töreninde öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Operasyonunu anımsatarak, “Satranç ailesi olarak askerlerimizin başarılı olmaları ve sağ salim eve dönmeleri için dua ediyoruz” dedi. Sömestr tatilinin başladığını da hatırlatan Tulay, “Türkiye’nin 81 ilinden aileleri ile beraber 7 bin satranç sevdalısının kalpleri Antalya’da atıyor. Karneler alındı, çocuklarımız ve velilerimiz büyük Türkiye buluşması için bir araya geldi” diye konuştu.

Açılış töreninde tüm katılımcıların keyifle takip ettiği, küçük yaş sporculara özel dans gösterisi gerçekleşti. Şampiyonaların ilk turu başlamadan TSF Ana sponsoru Türkiye İş Bankası tarafından küçük ve yıldız sporculara kalem ve defter de hediye edildi. 
Altı gün sürecek dev turnuvada ilk tur protokol üyelerinin sembolik açılış hamlelerinin ardından başladı.

Şampiyonaların açılış törenlerine; Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Kaya, Muratpaşa Belediyesi Spor Şube Müdürü İclal Çakır, TSF Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekilli Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve Aşkın Keleş, Asbaşkan Halil Hilmi Darı, Yönetim Kurulu üyeleri WIM Nilüfer Çınar Çorlulu, Sultan Daban, Ahmet Haznedaroğlu, Özgür Solakoğlu, Nihal Temamoğulları, Mustafa İmamoğlu, Rafet Gülmez, Ahmet Arda Kılıç, Zeki Demircan,  kurul başkan ve üyeleri ve il-ilçe temsilsileri de katıldı.

Sporcuların, velilerin, antrenörlerin, hakemlerin, kulüp temsilcilerinin, sağlık görevlilerinin, psikologların, spor uzmanlarının ve görevlilerin katılımıyla 7 bin kişilik dev bir organizasyona dönüşen şampiyonalar, 7’den 77’ye her yaştan, Türkiye’nin her ilinden, ilçesinden ve köylerinden katılımla gerçekleşiyor. 
 
 q2a1067
 q2a1413
 q2a1526
 q2a1601

 
Turkish Chess Federation © 2016